Kako preprečiti vnetje dlesni?


Vnetje dlesni je v današnjem času kar pogosta težava. Če odlašamo z zdravljenjem, se lahko na videz nedolžen problemček razraste v kronično stanje. Iz vnetja tako lahko nastane bolezen tkiv ob zobeh, zaradi česar obzobna tkiva začnejo propadati. Ko se to zgodi, je že zelo velika škoda, saj se zdravi zobje začnejo majati in izpadati.

Tako vnetje dlesni se da na srečo ustaviti in pozdraviti. Najpogostejši razlog nastanka te težava je slaba ali pomanjkljiva ustna higiena, zaradi katere se nezaželene bakterije v ustih hitro razmnožujejo. Ko jih nastane preveč, se sposobnost samoobrambe zmanjša in pojavi se neprijetno vnetje dlesni.

Vnetje dlesni

Prepoznamo ga lahko na različne načine, na primer če nam dlesni krvavijo. To je že dovolj jasen znak, da z dlesnimi ni vse v najlepšem redu. Med drugim se v ustih lahko pojavi oteklina, dobimo neprijeten ustni zadah, barva dlesni se iz rožnate spremeni v temno rdečo ali celo vijolično. Med dlesnijo in zobmi se lahko pojavijo znaki gnoja, mogoč je tudi pojav bolečine. Če je vnetje dlesni blažje, ga lahko saniramo sami, na primer z izboljšano ustno higieno – pogostejše umivanje zob, uporaba zobne nitke in ustne vodice … Vse to je potrebno za odstranitev zobnih oblog in s tem preprečevanje bakterij, ki vnetje povzročajo.

Škodilo ne bo niti kakšno doma izdelano zdravilo. Na primer pripravki iz žajblja in vsestransko uporabna fiziološka raztopina. Žajbljev pripravek naredimo tako, da v 3 dcl vode zmešamo 2 žlički cvetov žajblja in to pustimo nekaj minut pri miru. Potem napitek precedimo, malce ohladimo in popijemo. Fiziološka raztopina pa je v bistvu slana voda, ki je primerna celo za nego dojenčkov, tako da vam resnično ne bo škodila, le koristi vam lahko. Žličko soli zmešano v posodici z vodo, raztopina je tako pripravljena. Vnetje dlesni lahko na ta način odpravimo v enem do dveh tednov.

Če se stanje ne izboljša, pa le obiščite svojega zobozdravnika, ki bo vedel, kako postopati naprej.